Lakásillatosítás

Hazaérkezésünk egyik kedvenc pillanata, amikor az előszobába lépve kellemes illat fogad. Megmosolyogtat, kellemes érzéssel tölt el, igen, itthon vagyunk. 😊 Számunkra a lakás tisztasága és rendezettsége mellett az enyhe, kellemes illat is fontos szerepű. Biztos Te is érezted már, hogy amikor megérkeztél valahova, a lakásba, szobába lépve kellemes, finom illat fogadott, és ettől elmosolyodtál, melegség járt át, szívesen mentél be.  Az illatosításra leggyakrabban a boltokban megvásárolható, különböző illatosítókat használják. Ezeknek a termékeknek a legnagyobb részében azonban olyan összetevők vannak, amelyek ránk és környezetünkre is káros hatásúak, kiürülésük után pedig a fém flakonok, műanyag tárolók kommunális hulladékot képeznek. Légfrissítő spray-k, illatos gyöngyök, elektromos, műanyagdobozos és pálcás illatosítók, ezek olyan termékek, melyekre hidd el, nincs szükséged. Rendszeres szellőztetéssel, illóolajokkal, friss virágokkal kellemes illatúvá és meghitté teheted otthonod.

Szellőztess rendszeresen!
A szellőztetés nem csak azért fontos, hogy a kellemetlen szagoktól megszabaduljunk. A helyes szellőztetés hozzájárul egészségünkhöz. Napi tevékenységeink során (légzés, mosás és teregetés, főzés) folyamatosan párásodik a levegő, zárt térben ez a pára a hidegebb felületeken lecsapódik, ami kedvez a penészgombák elszaporodásának. Rendszeres szellőztetéssel a páratartalom csökkenthető.
A lakóhelyiségek légterében mindig megtalálható a színtelen, szagtalan, radioaktív, így egészségre káros hatású radon. A radon természetes módon van jelen, a kőzetekben található rádium bomlásából keletkezik, ugyanakkor koncentrációja szabad levegőben jóval kisebb, mint a lakóhelyiségekben. Megfelelő szellőztetéssel a radon koncentrációja is csökkenthető.
Az őszi-téli időszakban, amikor a kinti és benti hőmérséklet között nagy különbség van, érdemes naponta kétszer átszellőztetni a lakást. Ez legyen rövid ideig tartó intenzív szellőztetés. Nyisd ki teljesen az ablakokat rövid időre, 3-4 percre. Tavasszal és nyáron, amikor nincs nagy különbség a kinti és benti hőmérséklet között, akár bukóra is nyitva hagyhatod az ablakot.

Házi készítésű illatosítók
Illóolajok, szódabikarbóna és gyógyszertári alkohol (vagy egyéb szagmentes alkohol) felhasználásával könnyen, gyorsan és olcsón tudsz vegyszermentes illatosítókat készíteni a lakásba.

Illóolaj és szódabikarbóna:
Ez az illatosító körülbelül 1-2 perc alatt készen van, annyira egyszerű. Szükséged lesz hozzá egy kisebb befőttesüvegre, szódabikarbónára, általad választott illóolajra, néhány helyen kilyukasztott befőttesüveg tetőre/ kilyukasztott színes papírra, scrapbook papírra/ színes textilre. Szórj az üveg aljára 2-3 evőkanál szódabikarbónát, csepegtess rá 10-15 csepp illóolajat, majd rázd össze. Az üveget fedd le, amihez használhatod a néhány helyen kilyukasztott fedőt vagy színespapírt, de lefedheted színes textillel, amit egy szép szalaggal rákötsz. Helyezd el az üveget a kiválasztott helyiségben és kész is. Néhány naponta rázd össze; ha pedig már nem érződik az illata, az illóolaj elpárolgott, ilyenkor egyszerűen csepegtess rá újból 10- 15 csepp illóolajat.  Ha van háziállatod, fontos tudnod, hogy egyes kisállatok, különösen a macskák érzékenyek lehetnek az illóolajokra, ezért használatuk előtt kérd ki állatorvosod véleményét.

Folyékony illatosító
Ez a folyékony illatosító pótolja mind a flakonos légfrissítőket, mind a pálcás illatosítókat.
Elkészítése szintén nagyon egyszerű, keverj össze 20 ml alkoholt 4-8 csepp illóolajjal, majd adj hozzá 2 dl vizet. Keverd össze jó alaposan és öntsd a keveréket egy pumpás flakonba vagy egy kis üvegcsébe, amelybe helyezz 3-4 db félbevágott fa hurkapálcát és kész is. Az üvegcséből folyamatosan párologni fog az illóolaj, míg a pumpás változatot igény szerint használhatod.

Milyen illóolajakat használj?
Használj 100%-os természetes illóolajakat az illatosításra is. Hogy melyik helyiségben milyen illatot érdemes használni? Teljesen rád van bízva, a Te otthonod, alakítsd ki úgy, hogy élvezd benne minden percét. 😊
Egy kis segítség ahhoz, hogy a leggyakrabban használt illóolajok illatuk alapján mely nagy kategóriákba sorolhatók:

virágos: geránium, ilang-ilang, jázmin, kubeba, kamilla, levendula, rózsa, vanília 
– citrusos: bergamott, citrom, grapefruit, mandarin, narancs
– gyógynövényes: ánizs, bazsalikom, citromfű, édeskömény, kakukkfű, teafa, verbéna, zsálya
– mentolos: borsmenta, eukaliptusz, fodormenta, kámfor  
– fás: cédrus, ciprus, fenyő, pacsuli, rózsafa, szantál   
– fűszeres: boróka, fahéj, szegfűszeg

Az illóolajok használatakor 2 fontos dolgot mindig tarts szem előtt:
1, Egyes illóolajok allergiás reakciót okozhatnak az arra érzékenyeknél, főleg kisgyermekeknél; már párologtatásuk során is.
2, Az illóolajokat külsőleg lehet használni, nem szabad őket lenyelni!

Természetes összetételű illatgyertyák
A hagyományos, kőolaj-alapú paraffin gyertyákból égés során káros anyagok szabadulnak fel. A természetes illóolajjal vagy illatolajjal készült méhviasz és repceviasz gyertyák azonban káros anyagok nélkül kellemes illattal és hangulattal látják el a lakást.

Házi potpourri
A potpourri (ejtése: po puri) szárított virágok, növényi részek keveréke, melyek kellemes illatot árasztanak. Egy szép tálba vagy szövetzsákba helyezve nem csak kellemes illatát élvezheted, hanem mutatós lakásdekorációvá is válik. A kereskedelemben kapható potpourri-k sok esetben tartalmaznak szintetikus parfümöket és illatfixálókat az erősebb és hosszabb ideig tartó illatért, valamint festékekkel is színezhetik őket. Ennek végeredménye egy szép, illatos, de időnként a természetestől messze álló termék. Potpourri-t Te is könnyen tudsz készíteni házilag virágszirmokból, termésekből, gyógynövényekből, kérgekből, dekoratív, de nem illatos növényi részekből, illóolajokból. Tavasztól őszig gyűjtsd a virágokat, egyéb növényi részeket, és szárítsd meg őket. A kiválasztott szárított növényi részeket tedd egy zárható üvegbe, ha erősebb illatot szeretnél, csepegtess rá illóolajat, majd zárd le az üveget néhány napig, hétig. Ezt követően öntsd egy szép tálkába, helyezd el a szobában és élvezd a kellemes illatot. Házi potpourri-t ajándékba is készíthetsz, egy üvegbe zárva, szalaggal átkötve.

Illatos szobanövények
Vannak olyan szobanövények, melyek virágai nem csak szépek, de igen kellemes illatúak is. Ha nem is fogják egész évben illatosan tartani a lakást, a virágzásuk ideje alatt nem lesz szükséged illatosítókra. A sokvirágú jázmin (Jasminum polyanthum) egy könnyen gondozható kúszónövény, melynek fehér, csillag alakú virágai januártól tavasz végéig díszítenek és édesen illatoznak, már a fiatal növényeken is.  A koszorúfutóka vagy madagaszkári jázmin (Stephanotis floribunda) fehér színű, édes illatú virágai júniustól szeptemberig nyílnak. A húsos viaszvirág (Hoya carnosa) fehér vagy rózsaszín, édes illatú virágai nyár elejétől őszig nyílnak, ez a növény viszont csak idősebb korában kezd el virágokat hozni. Az illatos muskátlik levelét, virágszirmait megdörzsölve intenzív illatot árasztanak; számos gyümölcsös, fűszeres illatú kapható, a legismertebbek a citrusos (Pelargonium crispum), a rózsa (Pelargonium capitatum) és a fenyő (Pelargonium denticulatum) illatú. Noha az illatos muskátlik hosszútávon nem érzik jól magukat lakásban, ha van egy kis erkélyed vagy teraszod, tavasztól őszig tartsd őket ott, télen pedig a lakás egy hűvösebb helyiségében.

Friss virágok
Friss virágokat tavasztól egészen őszig elhelyezhetsz a lakásban, melyek dekoratívak is. Termelheted őket magad a kertben vagy az erkélyen, de vásárolhatsz a piacon is termelőktől, háznál vagy utcán árusító idős emberektől. Tavasszal a jácint, a gyöngyvirág és az orgona; nyáron a frézia, liliom, rózsa, levendula, bíbor kasvirág azok, melyek alkalmasak vágott virágnak és illatosítják otthonod.

Próbáld ki Te is ezeket az egyszerű, természetes lakásillatosítókat! Nálunk már a szódabikarbónás illatosító van, most geránium illóolajjal, ami az új kedvenc illatunk.

Zöld Szokások Csapata