„A papír szelektív gyűjtése egyértelmű, miért kell ezt még mindig ragozni?” A mai napig a háztartásokban, a munkahelyeken a kommunális hulladékba kerülnek olyan papírok, melyek szelektíven gyűjthetőek, ellenben olyan papír alapú termékeket is az újrahasznosítható anyagok edényébe dobnak, melyeknek nem ott a helyük. Azért, mert valami papírnak tűnik, még nem biztos, hogy szelektíven gyűjthető. Vannak egyértelműen külön gyűjthető papírtermékek, míg más termékek esetén, ha nincs rajtuk a környezetvédelmi termékjel, bizony kicsit utána kell járni, hova is kerüljenek. Ugyanis, ha nem megfelelő anyagok kerülnek a gyűjtőedénybe, azok eltávolítása, illetve a többi hulladék összeszennyezése következtében jelentősen veszít hatékonyságából a folyamat. Ezért fontos ismerni és rögzíteni az alapokat.
A háztartási hulladék több mint 15%-a papír. Élelmiszerek külső papír csomagolásai (tudod, amikor dobozban van az, ami a dobozon belül még be van csomagolva egy papír vagy műanyag zacsiba- szóval a külső papír doboz mentes bármilyen élelmiszer-szennyezéstől), reklámújságok (ha ezeket amúgy sem olvasod, írd ki a postaládádra, hogy nem kéred őket), kiöblített italos kartonok (tejes, gyümölcsleves kartonok), mindenféle papír doboz és karton (cipős doboz, elektronikai készülékek dobozai, vagy amiben a csomagod érkezett). Ezeket, ha tiszta formában összegyűjtjük és újrahasznosítjuk, akkor másodlagos nyersanyagként visszakerülnek a termelésbe. Ez a folyamat kevesebb energiát és nyersanyagot igényel, ezzel csökkenthető az erőforrások túlzott elhasználása. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a Magyarországon begyűjtött hulladékból az elkülönítetten gyűjtött papír mennyisége 2019-ben 96 080.3 tonna volt, és ez növelhető, ha mindenki megfelelően szelektál!
Mi helyezhető a papírgyűjtő edénybe?
vegyespapír:
- újság
- könyv
- füzet
- magazin
- szórólap
- reklámújság
- élelmiszerek és kozmetikumok papírdobozai
- csomagolópapír
- italos karton!: 2022. január 1-től Budapesten az FKF az italos kartondobozokat (pl. TETRAPAK) a kevert csomagolási hulladékok közé, a sárgafedelű tartályokba kéri gyűjteni. A kékfedelű tartályokban kizárólag tiszta papírhulladék gyűjthető.
hullámkarton-papír:
- papírdoboz
- kartonpapír
- kartondoboz
Nem kerülhet a papírgyűjtő edénybe!
- zsebkendő
- szalvéta
- kéztörlő
- pelenka
- élelmiszer-maradványos, zsíros, olajos papírok (például a pizzás doboz, viszont ha a doboz teteje nem kenődött össze, azt letépve már külön gyűjthető papírhulladék)
- indigó, faxpapír
- közlekedési jegyek
- sorszámok a bankból, postáról, orvosi rendelőből
- hőpapír blokk (különböző fenolok, legtöbbször biszfenol A (bisphenol A, BPA) felhasználásával készülnek, melyek újrahasznosítás során rontják az újrapapír minőségét)
- kávés pohár, aminek külső része papír, belseje hőálló műanyag
- teafilterek (ezek gyakran műanyagot tartalmaznak, amiből teafőzéskor mikroműanyagok szabadulnak fel a teába)
Papír környezetvédelmi termékjelei
Ezek a jelek azt adják meg, hogy az adott anyag milyen típusú újrahasznosítható papír. Azonban mert valami újrahasznosítható, még nem biztos, hogy egy településen külön is gyűjtik és felhasználják. Ennek oka, hogy a hulladékkezelőnek nincs meg az újrahasznosításhoz szükséges infrastruktúrája, és nem érné meg távoli országokba elszállítani a hulladékot. Ezért mindig az adott város szabályai szerint gyűjtsd a szelektív hulladékot.
Tiszta papír:
Kompozitok:
Összetett anyagok, kettő vagy több különböző szerkezetű anyagból épülnek fel. A környezetvédelmi termékjelen a C betű után a fő összetevő áll.
Melyik a papírgyűjtő edény?
A legtöbb esetben a kék fedelű kuka az, melybe a papírhulladék kerülhet. Azonban az egyes városokban lehetnek eltérések, például házhoz menő hulladékgyűjtés esetén minden, a kukán szereplő szelektíven gyűjthető hulladékot egy gyűjtőbe kell helyezni. Abban is lehetnek eltérések, hogy milyen papírhulladékot gyűjtenek az adott városban, az előbb említett okok miatt.
Mi történik az összegyűjtött papírral?
Összegyűjtés után a papírhulladékot átválogatják, bálázzák, majd feldolgozzák, végül papírtermékeket készítenek belőle. Szinte minden papírterméket megtalálsz újrahasznosított papírból készült változatban is: nyomtatópapír, füzetek, mappák, borítékok, rajzlapok, csomagolóanyagok, kartonok, papírzsebkendő, WC-papír, kéztörlő, és még számos más papír alapú termék.
Hányszor lehet egy papírt újrahasznosítani?
A papír azon anyagok közé tartozik, mely újrahasznosítható, és meg is éri újrahasznosítani, azonban ezt nem lehet számtalanszor elvégezni, mint az üveg vagy a fémek esetén. Körülbelül 5-7 alkalommal lehet egy papírt újrahasznosítani.
Március 1. az újrapapír napja
2006 óta, a Humusz Szövetség kezdeményezésére, március 1. az újrapapír napja. A kezdeményezés célja felhívni a figyelmet arra, hogy a papír szelektív gyűjtése fontos feladatunk, valamint a gyűjtés mellett vásárláskor válasszuk az újrapapírból készült termékeket. Az újrahasznosított papír előállításához kevesebb energia és víz szükséges, mintha ugyanezt a papírt fából állítanák elő. Továbbá csökken a fakivágás, és a szemétlerakóba kerülő szemét mennyisége is.
Gyűjtsd szelektíven, és vásárold is az újrahasznosított papírból készült termékeket, hogy legyen értelme a folyamatnak!
Zöld Szokások Csapata