A bőrlevél ültetése a legtöbb kertben lehetséges, mivel a talajjal, fénnyel és vízzel szemben is szinte igénytelennek mondható, szívós növény. A kezdő kertészek számára különösen ajánlott ültetése, mivel könnyen nevelhető, nem igényel jelentős gondozást, a legtöbb talajtípuson jól érzi magát, a napos és árnyékos helyeket is kedveli, tavasszal pedig gyönyörű rózsaszín virágokkal örvendeztet meg. Ültethető kerítés mellé, ágyásszegénynek, sziklakertbe vagy dézsába is.
A bőrlevelek 40-50 cm-es, talajtakaró, igénytelen, örökzöld évelők, nagyméretű, haragoszöld színű, bőrszerű levelükkel egész évben díszítenek, melyek télen bronzos zölddé, bordóvá válhatnak. Harang alakú virágaik vaskos száron helyezkednek el, a halvány rózsaszíntől a sötét liláig előforduló színváltozattal, melyeket a méhek és lepkék is gyakran felkeresnek. A virágok körülbelül 1 hétig virágoznak, de összetett virágzatában a virágzás folyamatos, így összességében akár 1-2 hónapig is eltarthat. Legszebben félárnyékos helyen fejlődik és virágzik, de ültetheted napos vagy árnyékos helyre is.

Bőrlevél változatok
Hazánkban 2 faj terjedt el, a vaskoslevelű bőrlevél (Bergenia crassifolia) és a szívlevelű bőrlevél (Bergenia cordifolia). A kora tavasszal, február végén, március elején virágzó vaskoslevelű bőrlevél (Bergenia crassifolia) levelei a nyél felé keskenyedők. A szívlevelű bőrlevél (Bergenia cordifolia) nagyméretű levelei szív alakúak, virágai április-májusban nyílnak. Az alapnövények virága halvány rózsaszín, de ma már kaphatóak változatok a rózsaszín több színárnyalatában egészen a sötét liláig, illetve fehér változatok is beszerezhetőek.

A bőrlevél ültetése, szaporítása
A bőrlevél ültetése a fagyos időszakoktól eltekintve, tavasztól őszig bármikor lehetséges. Az ültetéshez áss kétszer akkora gödröt, mint a növény gyökere! A gödör aljába szórj érett komposztot, majd egy kis földdel takard be, ezt követően helyezd a növényt a mélyedésbe úgy, hogy a növény ugyanolyan magasságban legyen a föld felett, mint a cserépben vagy a korábbi helyén volt. Temesd be a mélyedést, és öntözd meg a friss ültetést! Ezt követően rendszeresen öntözd, amíg megerősödik a gyökér, később erre már nem lesz szükség. Az ültetéshez választhatsz kertészetből cserepes növényt, vagy ismerősöktől kapott, kifejlett növényekről leválasztott töveket. Kiskerti szaporítása a leválasztott tövekkel lehetséges, melyek elültetése tavasszal, elvirágzás után, vagy ősszel ajánlott.
Talaj- és vízigény
Talaj szempontjából a humuszban gazdag, nedves talaj a legmegfelelőbb a bőrlevélfajták számára, de a legtöbb talajtípuson megélnek és a szárazságot is elviselik. A szélsőséges pH értékű, így az erősen savas és meszes talajokat nem kedveli. A bőrlevél számára a legtöbb esetben elég a természetes csapadék, száraz, aszályos nyarakon ajánlott időnként öntözni. Talajtakaró, hatalmas leveleinek köszönhetően védi a talajt a kiszáradástól, elnyomja a gyomokat is.
Fényigény
A bőrlevél legszebben félárnyékos helyen fejlődik, de jól viseli a teljesen árnyékos és napsütéses fekvést is. Mivel jól tűri a szárazságot is, a kertek legzordabb helyeire is ültethető, így száraz, árnyékos helyekre is.
Virágzás
A bőrlevél virágzása fajtától függően február-március, illetve április-május közé tehető. Az egyes virágok 1-2 hétig nyílnak, azonban a száron elhelyezkedő összetett virágzatban a virágzás folyamatos, ennek köszönhetően akár 1-2 hónapig kitart a virágzás. A virágok kezdetben a növény tövénél jelennek meg, majd az erős virágszár a levelek fölé emelkedik. Virágait a rovarok előszeretettel látogatják, így a bőrlevél a beporzóbarát kert oszlopos tagja.

Gondozás
A bőrlevél gondozása nagyon egyszerű. Tavasszal az elszáradt leveleket vágd le, 3-4 évente pedig, amikor már igen terebélyes lett, érdemes szétültetni, vagy elajándékozni belőle, ezzel a következő évi bő virágzáshoz is hozzásegíted a növényt. A talaj tápanyag utánpótlására lehet még szükség néhány évente, amit a növény jelezni fog azzal, hogy fejlődése lelassul, kisebb levelek és virágok jelennek meg rajta, a levelei sárgulni kezdenek.
A bőrlevél teljesen télálló, télen nem szükséges takarni, károsodás nélkül átvészeli a fagyokat is. Levelének színe télen barnás-bordós-rózsaszínes árnyalatot vehet fel, mely teljesen normális jelenség.
Kártevők
Kártevők, kórokozók megjelenése nem jellemző a bőrlevélen. Időnként a csigák megrághatják, valamint levélfoltosodás jelenhet meg rajta.
Zöld Szokások tipp
A virágok vágott virágként vázában tartva is hosszú napokig szépek maradnak, sárga nárcisszal kombinálva nagyon jól mutató tavaszi csokrot készíthetsz belőle.
Zöld Szokások Csapata